środa, 23 marca 2016

Próchnica butelkowa

Co raz więcej rodziców poświęca dużą uwagę zdrowiu mlecznych zębów swoich pociech. Jednak są osoby, które uważają, że nie ma takiej konieczności gdyż mleczaki i tak wcześniej czy później wypadną. Szczególnie niebezpieczna ze względu na możliwość powikłań ogólnoustrojowych jest próchnica butelkowa.

Próchnica butelkowa
Próchnica butelkowa dotyczy dzieci w wieku 0-4 lat. Choroba atakuje mleczne zęby w okresie ich wyrzynania się, rozpoczyna się na przednich górnych zębach i stopniowo przechodzi na kolejne ząbki. Cechą charakterystyczną próchnicy butelkową są białe plamy obecne na powierzchni zęba blisko dziąsła jak również w miejscach kontaktów zębów. Plamy te można zauważyć przy dobrej higieny jamy ustnej, w przeciwnym przypadku pod grubą warstwą płytki nazębnej ciężko będzie je zidentyfikować.

Częstą przyczyną próchnicy butelkowej jest karmienie dziecka przed snem (w ciągu dnia lub w nocy). Dotyczy to zarówno karmienia naturalnego jak i sztucznego oraz podawania produktów z dużą zawartością cukru. Zasypianie dziecka z butelką ze słodkim pokarmem (mleko modyfikowane, kaszka) lub napojem (sok, słodzona herbata) niesie bardzo wysokie ryzyko wystąpienia próchnicy butelkowej. Jest to związane przede wszystkim z tym, że w czasie snu obniża się wydzielanie śliny, szczególnie w obrębie przednich górnych ząbków. Cukier łatwo osadza się na powierzchniach zębów, nie jest usuwany naturalnie przez ślinę i stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Bakterie wydzielają kwasy, które niszczą ząb. Tak zaczyna się próchnica.

Ryzyko wystąpienie zmian próchnicowych zwiększa się przy niedostatecznej ilości fluoru w organizmie. Poprzez kontakt ze śliną osób dorosłych (oblizywanie smoczka, sztućców, rączek dziecka) dochodzi do zakażenia bakteriami próchnicotwórczymi jamy ustnej dziecka i przy sprzyjających warunkach (niedostateczna higiena jamy ustnej dziecka) może łatwo dojść do rozwoju choroby.

W zębach mlecznych próchnica rozwija się błyskawicznie. W ciągu miesiąca białe plamy potrafią zmienić się w brązowe ubytki, które już nie da się wyleczyć tylko przy pomocy preparatów remineralizujących i zmiany nawyków żywieniowych i higienicznych. Konieczne będzie mechaniczne opracowanie próchnicy w gabinecie i założenie wypełnienia. Gdy zmiany są zaawansowane, nie podjęto leczenia w odpowiednim terminie, próchnica niszczy ząb dookoła blisko dziąsła i w pewnym momencie dochodzi do złamania korony zęba. Dziecko zostaje z samym korzeniem. Niesie to za sobą poważne konsekwencje. Brak koron zębów uniemożliwia normalne przyjmowanie posiłków, dziecko nie ma czym gryźć i jest na diecie papkowatej. Wpływa to negatywnie na cały układ pokarmowy. Brak bodźców mechanicznych nie pobudza kości szczęk do wzrostu i w przyszłości istnieje duża szansa powstania wady zgryzu i niedorozwoju szczęk.


próchnica butelkowa

Podjęcie działań profilaktycznych lub leczniczych powinno nastąpić jak najwcześniej by nie dopuścić do rozwoju próchnicy lub zahamować ją na wczesnym etapie. Gorąco zachęcam do obserwacji ząbków malucha, a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości do konsultacji z dentystą.