środa, 6 stycznia 2016

Próchnica zębów mlecznych. Część 4: profilaktyka.

profilaktyka próchnicy

Profilaktyka próchnicy u dzieci obejmuje kilka kierunków działania: żywienie, domowa i profesjonalna higiena.

Indywidualna higiena jamy ustnej

Domowa higiena oznacza, że jak tylko pojawi się pierwszy ząbek, w kubeczku obok szczoteczek zębowych rodziców powinna się pojawić i szczoteczka dla maluszka. To samo dotyczy i pasty do zębów. Na początku pastę można aplikować na gazik lub nakładkę silikonową na palec do czyszczenia zębów by nie podrażnić delikatne dziąsła. Oczyszczać ząbki należy ze wszystkich stron pionowo, potem przetrzeć je szczoteczką zmoczoną w wodzie. Wtedy, po-pierwsze, usuwa się płytkę nazębną, po-drugie, rodzice przyzwyczajają i uczą dziecko dbania o zdrowie jamy ustnej.

Żywienie w profilaktyce próchnicy

Co do diety, jeżeli jest taka możliwość, najlepiej karmić dziecko naturalnie od samego początku. O właściwościach mleka kobiecego nawet i mówić nie trzeba, a proces ssania bardzo mocno wpływa na kształtowanie aparatu mowy i żucia. Dziecko jest dobrze przyzwyczajać do produktów mlecznych: kefir, twaróg, ser. Rodzicom należy pamiętać, że rozwój i kształtowanie się zębów stałych trwa do 3 roku życia dziecka. Oznacza to, że w codziennie w diecie dziecka nie może zabraknąć wapnia.

Profesjonalna higiena jamy ustnej

Ten rodzaj profilaktyki obejmuje wizyty u dentysty i higienistki. Pierwsza wizyta powinna odbyć się w okresie pierwszych urodzin dziecka. Specjalista nie tylko przekaże zalecenia higieniczne, ale i wypowie się na temat odżywiania, przeprowadzi badanie jamy ustnej maluszka. Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, na wizycie u higienistki rodzicom i dziecku pokażą jak prawidłowo szczotkować zęby. Jeżeli istnieje taki problem jak kamień nazębny, bez profesjonalnej higienizacji nie obejdzie się. Ważne jest by odwiedzać dentystę 2 razy do roku. Jeżeli są problemy z ząbkami, częściej - raz na 3 miesiące. Głównie jest to związane z tym, że w dzieciństwie bardzo szybko postępują różne procesy patologiczne. Lecz wczesne wykrycie zmian próchnicowych prowadzi do szybkiego, bezbólowego i porównawczo niekosztownego leczenia próchnicy.

Jak widać, w większości przypadków, gdy próchnica może atakować dziecięce zęby, rodzice są w stanie zadziałać. Oczywiście, podatność genetyczna istnieje, ale nie bez powodu specjaliści medycyny zębowej twierdzą, że właśnie słodycze są główną przyczyną rozwoju choroby! Czy nie lepiej jest usunąć trwałe źródło bakterii i zamiast szkodliwych węglowodanów zaproponować dziecku po posiłku głównym owoce, które są zdrowsze? Ostatecznie dziecko w przyszłości będzie wdzięczne za czujność i zachowane zdrowe ząbki!