środa, 16 grudnia 2015

Próchnica zębów mlecznych. Część 3: leczenie.

leczenie próchnicy

Próchnica u dzieci i jej leczenie nadal zostają dla niektórych rodziców pytaniem otwartym. Nawet wiedząc o tym, że dziecko ma próchnicę, oni nie spieszą się z wizytą u lekarza, myśląc następująco: "mleczne, i tak wypadną". Taka postawa jest niedorzeczna.
Zainfekowane ząbki mleczne prowadzą do utrudnień wyrzynania się i wzrostu zębów stałych lub zainicjują zaostrzenie innych schorzeń w organizmie maluszka. Tak czy inaczej trzeba będzie przeprowadzić usunięcie zęba mlecznego przedterminowo.

Próchnicę w stomatologii dziecięcej uważa się za jedno z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń, dlatego pytania "jak i dlaczego leczyć próchnicę u dzieci" powinni zadawać sobie i rodzice, i specjaliści. Dentyści uważają, że leczenie próchnicy zęba mlecznego zachowa go do wymiany uzębienia na stałe.

Jeżeli lekarz zdiagnozował u dziecka rozpoczynającą się próchnicę, najprawdopodobniej leczenie zębów mlecznych będzie niepotrzebne. Dentysta ochroni szkliwo od dalszej destrukcji przy pomocy bezbolesnej i skutecznej procedury - aplikacji lakieru fluorowego lub związków srebra. Później, gdy maluch nabędzie zęby stałe, dentysta będzie mógł przeprowadzić lakowanie bruzd - zagłębień pomiędzy guzkami zęba - by zapobiegąć odłożeniu płytki bakteryjnej i zabezpieczyć szkliwo. W przypadku gdy próchnica postępuje, bez opracowania i wypełnienia ubytku nie obejdzie się. Dentysta szybko i prawie bezboleśnie usunie zainfekowane tkanki i szczelnie wypełni ubytek. W przeciwnym przypadku próchnica może przejść w zapalenie miazgi.

Cechy leczenia próchnicy u dzieci
  • przed podaniem znieczulenia lekarz znieczuli miejsce wkłucia przy pomocy specjalnego żelu lub spraya. Zawartość środka znieczulającego powinna być minimalna. Znieczulenie z reguły jest podawane w przypadkach próchnicy średniej i głębokiej oraz przy usunięciu miazgi
  • usuwać zainfekowane tkanki lepiej wiertłem robiąc częste przerwy lub instrumentami ręcznymi
  • do wypełnienia ubytku stosować materiały, które można wprowadzić "na raz" by skrócić czas zabiegu
  • jeżeli próchnica jest powikłana, a leczenie wymaga wypełnienia korzeni, wtedy kanały dezynfekuje się bez specjalnej obróbki mechanicznej i wypełnia się specjalną pastą
  • leczenie zębów mlecznych powinno trwać nie dłużej niż 30 minut, inaczej dziecko będzie zmęczone
  • leczenie próchnicy mnogiej lub butelkowej z reguły przeprowadza się w kilka etapów, czasem w sedacji
  • leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym przeprowadza się bezwzględnie według wskazań.
Wskazaniem do leczenia próchnicy u dzieci w znieczuleniu ogólnym jest przede wszystkim wiek do 3-3.5 lat. Takie maluchy mają bardzo niski poziom cierpliwości i mogą wysiedzieć na fotelu dentystycznym nie dłużej niż 5-7 minut, a dla wykonania nawet bardzo szybkiej pracy, na przykład, leczenie małego ubytku próchnicowego, potrzeba nie mniej niż 10 minut. Duży zakres leczenia również jest wskazaniem do leczenia w znieczuleniu ogólnym. Jeżeli dziecko wymaga leczenia więcej niż 6 zębów lub ilość potrzebnych wizyt jest większa niż 4, dentysta może zalecić znieczulenie ogólne. Duży strach maluszka robi pracę dentysty niewykonalną lub znacznie wpływa na jej jakość. Nagłe i planowe zabiegi chirurgiczne, takie jak ekstrakcje zębów mlecznych, ropnie i inne również są wskazaniem do znieczulenia ogólnego w stomatologii dziecięcej.