środa, 2 grudnia 2015

Próchnica zębów mlecznych. Część 2: postęp choroby.

Przyczyn rozwoju próchnicy jest więcej niż wystarczająco.Wszystkie one sprowadzają się, z reguły, do demineralizacji zębów i niszczenia tkanek twardych. Charakterystyczne zmiany, które dzieją się w zębach, może zdiagnozować jedynie dentysta. Od tego, jak zaawansowana jest próchnica, zależy dalsze leczenie. Jakie są etapy rozwoju próchnicy zębów mlecznych?


próchnica



Etapy rozwoju próchnicy u dzieci.


Dentyści rozróżniają próchnicę zębów mlecznych w zależności od głębokości ubytku na kilka typów:
  • początkowa
  • powierzchowna
  • średnia
  • głęboka
Próchnica początkowa

Próchnicę początkową moża rozpoznać tak: na szkliwie pojawiają się białe plamki różnego kształtu i rozmiaru, jednak ból nie występuje. W "zaniedbanym" przypadku próchnica początkowa postępuje - plamki ciemnieją, robią się brązowe, a potem i czarne.

Próchnica powierzchowna

W przypadku próchnicy powierzchwnej ubytek tkanki zębowej jest ograniczony do szkliwa, a sam ubytek może być zarówno jasny, jak i ciemny. Jednak w tym przypadku występuje ból podczas kontaktu ze słodkim, kwaśnym lub słonym. W tym przypadku już niezbędne staje się leczenie mleczaka i wypełnienie ubytku.

Próchnica średnia

Próchnica średnia atakuje szkliwo i tkankę wewnętrzną zęba - zębinę. Do nieprzyjemnych odczuć na słodkie, kwaśne i słone dołącza się ból na gorące i zimne. W tym przypadku, jak i przy próchnicy powierzchownej, niezbędne jest opracowanie i wypełnienie ubytku.

Próchnica głęboka

Przy głębokiej próchnicy zniszczone i zakażone jest szkliwo i duża część zębiny. Jeżeli na tym etapie nie przeprowadzić leczenie, próchnica może dojść do miazgi, a następnie korzenia, nierzadko prowadząc do powstania ropnia. Teraz już obowiązkowo należy zgłosić się do dentysty, póki infekcja nie poszła się dalej. W tym przypadku próchnica zebów mlecnych i jej leczenie będzie uzależnione od tego, jak daleko rozprzestrzeniła się próchnica.