środa, 18 listopada 2015

Próchnica zębów mlecznych. Część 1: przyczyny.

próchnica przyczyny


"Mama, chcę dużą czekoladę!" - głośno histeryzuje trzyletni maluszek w sklepie. Mama czerwieni się, zawstydzona przed publicznością szybciutko kupuje to co jest wymagane. Sytuacja ciągle powtarza się, a miłość dorosłych, którzy chcą poczęstować kruszynkę smakołykiem, wszystko potęguje. Za jakiś czas dziecko zaczyna skarżyć się na ból zębów... Ale słodycze stanowią tylko jedną z przyczyn rozwoju próchnicy u dzieci.


Jak zidentyfikować próchnicę mleczaków

Zidentyfikować próchnicę u dzieci młodszych i starszych jest dosyć łatwo. Na ząbkach pojawiają się białe lub brązowe plamki, obserwuje się reakcja bólowa na gorące i zimne, może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust u dziecka. Gdy wystąpią pierwsze objawy próchnicy już trzeba zacząć alarmować, gdyż proces próchnicowy rozwija się gwałtownie. Charakteryzuje się prawie natychmiastowym zaatakowaniem kilku zębów, i, jeżeli nie podjąć działania, cały łuk zębowy może zostać zaatakowany. Oczywiście, maluchu ciężko jest samemu określić, że boli go mleczny ząb. Może odmawiać jedzenia lub żuć tylko na jedną stronę. To również powinno zaniepokoić rodziców i pobudzić ich zaprowadzić dziecko do dentysty.

Jak zaczyna się próchnica u dzieci?

Przyczyn pojawienia się jest więcej niż wydaje się na początku. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, wspólne użycie sztućców z dorosłymi - nosicielami próchnicy i wiele innych. Jednak główne przyczyny powstania próchnicy - to wpływ spożywanych węglowodanów niszczących ząb, przypadkowe zakażenie się od nosiciela infekcji próchnicowej, czynnik genetyczny, niedojrzałość dziecięcego układu kostnego, nieprawidłowe stosowanie smoczków i butelek.
  • Oczywiście, główna i najbardziej rozpowszechniona przyczyna rozwoju próchnicy u dzieci - nieprawidłowa higiena jamy ustnej i wpływ słodyczy. Według statystyki, próchnica u małych dzieci rozwija się w 73% przypadków. Sacharoza, glukoza i fruktoza - substancje, które powstają podczas rozpadu węglowodanów, stanowią pożywkę dla bakterii, które wytwarzają kwasy niszczące szkliwo. Natychmiast po spożyciu cukrów pH śliny spada z 6 do 4, a w resztkach pokarmowych pozostałych na zębach zasiedlają się patogenne bakterie.
  • Próchnica jest chorobą zakaźną. Z ust do ust przekazujemy bakterie. Oznacza to, że kochający rodzic, będąc potencjalnym nosicielem bakterii próchnicowych, nawet nie domyśla się, że całując swojego maluszka lub jedząc obiad z nim jedną łyżką, osobiście może zarazić dziecko!
  • Jeszcze jedna przyczyna rozwoju próchnicy zębów mlecznych - podatność genetyczna. Zęby zaczynają kształtować się jeszcze w okresie prenatalnym, w pierwszym trymestrze ciąży. Dlatego palenie, choroby przebyte w tym okresie lub przyjmowane leki mogą prowadzić do zaburzeń prawidłowego rozwoju zębów u dziecka.
  • Próchnica u dwulatków może być związana z następującym czynnikiem: zęby mleczne mają niski stopień mineralizacji i wyrzynają się "niedojrzałe", potem "dojrzewają" w jamie ustnej. Całkowita mineralizacja trwa w ciągu 1,5-2 lat dla zębów mlecznych i około 3 lat dla zębów stałych. Okresy "dojrzewania" dentyści określają jako najbardziej podatne na próchnicę. Dlatego przyczyny rozwoju próchnicy u dwulatka lub młodszego dziecka mogą być związane również z przewlekłymi chorobami, działaniem leków, składem śliny i zawartością fluoru w wodzie i pożywieniu.
  • Kolejna przyczyna rozwoju próchnicy u bardzo malutkich dzieci - nieprawidłowe stosowanie smoczków. Maluszek, który zasypia z buteleczką w ustach, ryzykuje nabyć próchnicę zębów przednich, tak zwaną próchnicę butelkową. W tym przypadku długi kontakt słodkiego napoju prowadzi do próchnicy wszystkich zębów przednich. Przy tym choroba rozprzestrzenia się obwodowo na całej widocznej części zęba.
Jak widać przyczyn rozwoju próchnicy jest więcej niż wystarczająco.Wszystkie one sprowadzają się, z reguły, do demineralizacji zębów i niszczenia tkanek twardych. Charakterystyczne zmiany, które dzieją się w zębach, może zdiagnozować jedynie dentysta. Od tego, jak zaawansowana jest próchnica, zależy dalsze leczenie. Jakie są etapy rozwoju próchnicy zębów mlecznych?