środa, 24 czerwca 2015

Smoczek, czy każde dziecko go potrzebuje?


Ze smoczkiem, jak i ogólnie z dzieckiem, najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Rodzice, którzy obserwują i analizują swoje dziecko, na podstawie zdobytej wiedzy podejmą słuszną decyzję w ich indywidualnym przypadku.

smoczek


Czy każde dziecko potrzebuje smoczek?

Nie każde, zależy to zarówno od dziecka, jak i podejścia rodziców.

Noworodek przychodzi na świat z odruchem ssania, który zapewnia mu odżywianie, poczucie bliskości oraz bezpieczeństwa. Niektórym dzieciom wystarczy samo karmienie piersią by zaspokoić ten odruch, inne zaś potrzebują więcej. To rodzice decydują, czy dziecko jest przy piersi tylko na czas karmienia, a odruch ssania zaspokaja w inny sposób, lub tyle ile potrzebuje. A potrzebować może nawet do 24 godzin na dobę!

Rodzicom, którzy chcą mieć zorganizowane życie, czas dla siebie oraz na inne obowiązki czy przyjemności, a dziecko nie może zaspokoić odruch ssania jedynie podczas karmienia, na pomoc przychodzi smoczek.

Kiedy podać dziecku smoczek? Jest to bardzo indywidualne, obserwacja dziecka, odczucia rodziców i konsultacja z położną lub pediatrą pomogą określić odpowiedni moment. Uważa się, że przed 6. tygodniem życia dziecka podanie smoczka może negatywnie wpłynąć na laktację.

Wybieraj smoczek o kształcie anatomicznym czy ortodontyczny, obowiązkowo dostosowany rozmiarem do wieku i wielkości jamy ustnej dziecka. Wtedy nie zaburza prawidłowy rozwój twarzoczaszki. Gdy pojawiają się zęby, w jamie ustnej zaczyna brakować miejsca dla smoczka.  Teraz ma on negatywny wpływ na rozwój szczęk i uzębienia, zwiększa ryzyko powstania wady zgryzu.

Kluczowe dla narządu żucia jest ile czasu smoczek przebywa w jamie ustnej dziecka gdy już pojawią się pierwsze zęby. Jeżeli jest to zaledwie kilkanaście minut na dobę, sporadycznie czy podczas zasypiania, nic złego nie powinno się stać. W przypadku, gdy dziecko ma smoczek w ustach kilka godzin dziennie lub podczas snu, powstanie wady zgryzu jest bardzo prawdopodobne.

Odruch ssania zanika po 3. miesiącu życia. Jest to dobry moment zacząć rezygnować ze smoczka by zdążyć przed okresem ząbkowania. Przedłużając czas używania, przyzwyczajasz dziecko do smoczka. Im dłużej korzysta, tym trudniej jest zrezygnować.

Świadomość i odpowiedzialne rozsądne podejście rodziców zapewni radość nie tylko dziecku, ale spokój i szczęście całej rodzinie!