środa, 22 lipca 2015

Spokojnie, to tylko ząbkowanie.

ząbkowanie


Ząbkowanie - to fizjologiczny proces, który dotyczy zdecydowanej większości populacji ludzkiej. Okres wyrzynania się zębów u dzieci jest emocjonalnym przeżyciem i ważnym wydarzeniem w życiu rodziny.

Czas pojawienia się pierwszego zęba w jamie ustnej często rodzic pamięta tak dobrze, jak dzień i godzinę urodzenia dziecka. Moment ten poprzedza okres pytań i wątpliwości (Czy napewno moje dziecko ma zęby? Kiedy już zacznie ząbkować?), walka z dolegliwościami niemowlęcia (Jak mogę ulżyć dziecku ząbkowanie?), nieprzespane noce, problemy z karmieniem i, oczywiście, nadmierne ślinienie się.

Przebieg ząbkowania jest indywidualny, określony genetycznie. Nie mamy wpływu na termin rozpoczęcia, ilość i kolejność wyrzynania się zębów.

Całkowity brak zawiązków zębów mlecznych lub stałych występuje rzadko, przyczyną są mutacje genetyczne. Częściej obserwuje się pojedyncze braki zawiązków zębów stałych - trzecich trzonowych (ósemek), siecznych bocznych lub przedtrzonowych.

W drugim trymestrze ciąży rozwija się układ kostny i kształtują się zawiązki zębów. Dieta, przebyte w tym okresie choroby i przyjmowane przez matkę leki mają wpływ na budowę zębów dziecka. Dieta powinna być zróżnicowana, bogata w białko, minerały i witaminy.

Najczęściej pierwsze zęby pojawiają się pomiędzy 6. a 12. mięsiącem życia dziecka. Niektóre dzieci rodzą się z zębami, z reguły są to siekacze dolne. Decyzję co do przyszłości tych zębów podejmują lekarze na oddziale noworodkowym. Jeśli ząb luźno tkwi w dziąśle, zostaje usunięty by niedopuścić do wypadnięcia i zadławienia noworodka. Wskazaniem do ekstrakcji jest również uniemożliwienie naturalnego karmienia z powodu mechanicznego urazu brodawki sutkowej. Brak zębów w 12. miesiącu życia dziecka należy skonsultować z lekarzem-dentystą lub pediatrą.

kolejność ząbkowania

Objawy ząbkowania:
1. nadmierne ślinienie się (nie mylić ze zwiększonym wydzielaniem śliny z powodu dojrzewania gruczołów ślinowych w 3.-4. miesiącu życia dziecka);
2. miejscowy obrzęk, zaczerwienienie, swędzenie dziąsła;
3. zmiany nastroju: rozdrażnienie, niepokój, płacz, kłopoty ze snem;
4. brak apetytu, problemy z przyjmowaniem pokarmów;
5. krótkotrwałe podwyższenie temperatury ciała (bez objawów dodatkowych typu wymioty, biegunka).

Wymienione symptomy mają charakter przejściowy, są krótkotrwałe. Jeśli ogólny stan dziecka pogarsza się, występują ogólnoustrojowe objawy dodatkowe (wymioty, biegunka) lub wzrost temperatury ciała powyżej 38 stopni, należy skonsultować się z pediatrą. Mogą to być objawy choroby, nie ząbkowania. Około 6. miesiąca życia odporność dzieci spada, przeciwciała matki otrzymane z mlekiem na samym początku przestają chronić organizm, występuje tzw. okienko immunologiczne. Dzieci są bardziej podatne na infekcje.

Jak ulżyć dziecku ząbkowanie czytaj tu.

W okresie wyrzynania się zębów najważniejsze są spokój, zachowanie czujności i obserwacja dziecka. Każda rodzina wcześniej czy później przez to przechodzi. 
Jestem pewna, że i Tobie uda się!