środa, 27 maja 2015

Ciąża i wizyta u dentysty.


Najlepszą radą dla kobiet planujących zajście w ciążę jest złożenie kontrolnej wizyty u stomatologa i wyleczenie wszelkich problemów zdrowotnych jamy ustnej przed zajściem w ciążę.

Dlaczego? 

Infekcje jamy ustnej, jak i inne ogniska infekcji w organizmie, są niebezpieczne zarówno dla organizmu matki, jak i dziecka. Bakterie obecne w zębach dotkniętych próchnicą lub zapalnie zmienionych dziąsłach dostają się do krwiobiegu i krążą po całym organizmie. Mogą być przyczyną utrudnień związanych z zajściem w ciążę, zakażeń wewnątrzmacicznych albo porodu przedwczesnego.
Jeżeli nie udało się zaliczyć wizyty u dentysty przed zajściem w ciążę, zrób to w trakcie. Podczas ustalenia terminu wizyty obowiązkowo poinformuj personel gabinetu o ciąży.

Chciałabym rozróżnić dwa rodzaje wizyt stomatologicznych:  

1. profilaktyczno-higienizacyjna: odpowiedni jest każdy okres ciąży.  

Wizyta odbywa się u lekarza-dentysty lub higienistki. Polega na badaniu i określeniu potrzeb profilaktyczno-leczniczych. W razie potrzeby zostanie wykonany zabieg profesjonalnej higienizacji, polegający na oczyszczeniu zębów z kamienia i osadu, a także zastosowaniu środków wzmacniających szkliwo i zapobiegających rozwoju próchnicy. Dowiesz się, jak najlepiej zadbać o jamę ustną podczas ciąży, ponieważ zęby i dziąsła wymagają szczególnej opieki w tym okresie.

Zwykle wizyty odbywają się co 3 miesiące. One są całkowicie bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka. Ze względu na udowodniony bezpośredni związek chorób przyzębia z porodem przedwczesnym i niską masą urodzeniową dziecka, ostatnia wizyta higienizacyjna powinna się odbyć w 8. miesiącu ciąży.

2. lecznicza: najlepszy okres jest pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem ciąży, czyli drugi trymestr.

Podczas tej wizyty odbywa się leczenie pacjentki. W drugim trymestrze wszystkie główne narządy dziecka są uformowane, znacznie maleje ryzyko poronienia, u większości kobiet mijają dolegliwości związane z początkiem ciąży. W ostatnich trzech miesiącach ciąży długie siedzenie na fotelu stomatologicznym może być niewygodne, a stres związany z wizytą leczniczą jest niekorzystny dla dziecka.

Znieczulenie podczas leczenia stomatologicznego jest bezpieczne. Lekarz stosuje preparaty dedykowane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, które działają miejscowo i nie zawierają środków zwężających naczynia. Jeśli karmisz piersią, najlepiej jest odczekać 10 godzin po znieczuleniu przed kolejnym karmieniem.

W niektórych przypadkach istnieją wskazania do podania leków przeciwbólowych lub antybiotyków.
Uwaga! Zawsze stosuj przepisane leki według zaleceń lekarza nie przekraczając zaleconych dawek.

Wizyty stomatologiczne podczas ciąży są bezpieczne, plan profilaktyki i leczenia ustala się indywidualnie na podstawie stanu jamy ustnej i całego organizmu zgodnie z przebiegiem ciąży.

Bądź odpowiedzialną i świadomą mamą, dbaj o zdrowie jamy ustnej swojej i dziecka!