Ząbkowanie - to fizjologiczny etap w życiu dziecka, przez który przechodzi wspólnie z osobami otaczającymi go opieką. Przebieg wyrzynania się zębów jest indywidualny, zależy od samego dziecka i czynności wykonywanych przez rodziców. Skupię się na tych drugich, czyli działaniach, które mogą ulżyć dziecku ząbkowanie.
Metody podzielę na dwie zasadnicze grupy:
1. niefarmakologiczne (masaż i miejscowe chłodzenie dziąseł, gryzaki),
2. farmakologiczne (żele do stosowania miejscowego, leki ogólnoustrojowe).
Kluczowe podczas ząbkowania jest utrzymanie doskonałej higieny jamy ustnej niemowlęcia. Dziąsła w tym czasie są rozpulchnione, wrażliwe i bardziej podatne na infekcje i urazy.
Masaż dziąseł - prosty, skuteczny, przyjemny i całkowicie bezpieczny sposób, wykonuje się tak często jak potrzebuje dziecko. Czystym (!) palcem należy masować obolałe dziąsła, można dodatkowo owinąć palec gazikiem zwilżonym przegotowaną wodą bądź naparem rumianku lub użyć silikonowej nakładki z wypustkami.
Miejscowe chłodzenie dziąseł ma efekt przeciwbólowy i przeciwobrzękowy, natychmiast przynosi ulgę dziecku. Wysokie temperatury potęgują dolegliwości bólowe. W okresie ząbkowania najlepiej jest zrezygnować z podawania dziecku gorących pokarmów, mleko i wodę z butelki ostudzić o kilka stopni przed podaniem. Jeżeli dieta dziecka jest rozszerzona o dodatkowe pokarmy oprócz mleka, przed podaniem można je schłodzić w lodówce.
Świetnie sprawdzają się podczas wyrzynania się zębów gryzaki uprzednio schłodzone w lodówce (nie zamrażalniku!). Mają działanie podwójne: masaż i chłodzenie.
Należy dbać o czystość wszystkich przedmiotów, które mają szansę okazać się w ustach dziecka (gryzaki, zabawki, kocyk, rączki i paluszki dziecka).
W aptekach bez recepty dostępne są żele do stosowania miejscowego, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, znieczulające. Należy zwrócić uwagę na składniki aktywne. Preparaty na bazie składników roślinnych (rumianek, szałwia itd.) mają działanie przeciwzapalne. Lidokaina jest środkiem farmakologicznym, który działa miejscowo znieczulająco, a tym samym i przeciwbólowo. Preparaty działają krótko (max. do 2 godzin). Stosuje się je miejscowo kilka razy na dobę.
Ważne! Dawkowanie i sposób stosowania żeli są dokładnie określone przez producenta.
Żaden preparat nie zamieni właściwej higieny jamy ustnej, czyli profilaktyki infekcji i stanów zapalnych jamy ustnej.
W przypadkach, gdy dolegliwości związane z ząbkowaniem zaburzają prawidłowe funkcjonowanie i sen, dziecko jest rozdrażnione, niespokojne, zmęczone, pomocne będą preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne o działaniu ogólnoustrojowym, np. Ibuprofen.
Podczas ząbkowania niemowlę potrzebuje dodatkowej uwagi, ciepłoty i okazania miłości ze strony rodziców. Proszę pamiętać, że jest to okres przejściowy i niedługo kochane dziecko będzie cieszyć wszystkich dookoła pięknym zdrowym białym uśmiechem!