środa, 13 kwietnia 2016

Pasta z fluorem czy bez?

Każdego dnia swojej pracy mam przyjemność obserwować zęby i ząbki swoich pacjentów. Rozmawiam o nawykach higienicznych i żywieniowych małych i dużych pacjentów. 

Większość osób dorosłych codziennie używa pastę do zębów, która zawiera fluor w dawce 1500 ppm. Jest to dawka bezpieczna i skuteczna w działaniu przeciwpróchnicowym. Pasta i zawarty w niej fluor działa miejscowo w jamie ustnej, gdyż dorośli nie połykają pasty. Inaczej jest u dzieci.



Dzieci połykają pastę do zębów w pierwszych latach swojego życia. Połykanie pasty powoduje, że zawarty w niej fluor trafia do organizmu. Fluor dostarczamy wraz z pożywieniem, wodą, niektórymi lekami, także pasta do zębów jest tylko jednym ze źródeł. 

Niemniej jednak im mniej pasty połknie dziecko, tym lepiej. By zminimalizować ryzyko połknięcia pasty przez dziecko należy stosować śladową jej ilość - cieniutką warstwę wsmarować we włosie szczoteczki.

Obecnie zaleca się stosowanie pasty do zębów z fluorem od pierwszego zęba. Na rynku dostępne są pasty dla dzieci bez fluoru i z fluorem w różnych dawkach (450 ppm, 1000 ppm), które dedykowane różnym grupom wiekowym. 

Uważam, że najważniejsze są nawyki dietetyczne, prawidłowa technika szczotkowania i regularne wizyty u dentysty. Dokładne badanie i określenie ryzyka próchnicy wpływa na decyzję o wprowadzeniu dodatkowych zabiegów miejscowej aplikacji fluoru w gabinecie lub stosowaniu pasty do zębów z konkretną dawką fluoru w domu.

Widzę co raz więcej maluchów ze zdrowymi ząbkami - jest to zasługa i codzienna praca świadomych rodziców, którzy nie podają swoim pociechom słodkich przekąsek i napojów, codziennie dokładnie myją im ząbki po śniadaniu i przed snem. Używają przeróżnych past do zębów, a efekt jest podobny.

To rodzice chronią ząbki dzieci przed próchnicą, a fluor i dentysta im pomagają. 

Fluor:
  1. hamuje wytwarzanie kwasów przez bakterie, które niszczą zęby
  2. sprawia, że zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów
  3. aktywnie remineralizuje tkankę zębową. 
Dentysta chętnie podzieli się wiedzą na temat zdrowia jamy ustnej z rodzicami, a regularne badanie stanu uzębienia pozwoli monitorować ich stan i wychwycić problem na bardzo wczesnym etapie, zaleci stosowanie specjalistycznych środków wzmacniających szkliwo w razie potrzeby.