środa, 27 kwietnia 2016

Must have stomatologii – profesjonalna higienizacja

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej staje się co raz bardziej popularną usługą gabinetów stomatologicznych. Możliwość uzyskania gładkich białych zębów w połączenie z profilaktyką próchnicy jest wspaniałym bodźcem by umówić się na wizytę do higienistki lub dentysty. Kto potrzebuje profesjonalną higienizację i dlaczego zwykłe szczotkowanie 2 razy dziennie jest niewystarczające?

Mimo dostępności dużej ilości środków do higieny jamy ustnej nie udaje się idealnie oczyścić zęby od płytki nazębnej. Dzieje się tak dlatego, że istnieją trudno dostępne miejsca – przestrzenie międzyzębowe i okolica poddziąsłowa, oczyszczenie których szczoteczką jest prawie niemożliwe. Przy domowym oczyszczaniu zębów szczoteczką usuwa się około 60% płytki nazębnej i resztek pokarmowych, pozostałe 40% są wystarczające by wywołać próchnicę i zapalenia dziąseł. Zgromadzona płytka nazębna z czasem mineralizuje się i powstaje kamień nazębny.

Mając powyższe na uwadze, można wyróżnić kilka przyczyn by regularnie umawiać się na profesjonalne oczyszczanie jamy ustnej. Po pierwsze, higienizacja, która jest tańsza niż na przykład leczenie próchnicy, pomaga zapobiegać chorobom jamy ustnej i może zmniejszyć ilość potrzebnych wizyt u dentysty. Po drugie, profesjonalna higienizacja daje wizualny efekt estetyczny: powierzchnie zębów są rozjaśnione, a zadbany uśmiech wygląda bardzo ładnie. Niektórzy pacjenci rezygnują z zabiegu wybielania zębów po profesjonalnej higienizacji, gdyż efekt naturalnie jasnych zębów jest dla nich zadowalający.

Jak przebiega profesjonalna higienizacja?

Usunięcie kamienia nazębnego - skaling - odbywa się przy pomocy ultradźwięków. Skaler ultradźwiękowy działa na złogi nazębne mikrowibracjami. Proces jest wspomagany sprayem wodnym, który ma działanie ochładzające, obniża nieprzyjemne odczucia i wspomaga usunięcie kamienia. W przypadku nadwrażliwości zębów mogą wystąpić odczucia bólowe – podanie miejscowego znieczulenia likwiduje ten problem.

Po usunięciu kamienia nazębnego lekarz można wykonać piaskowanieoczyszczenie zębów od osadu. Drobnoziarniste cząsteczki z wodą pod ciśnieniem efektywnie oczyszczają powierzchnię szkliwa od miękkich złogów i osadu, przywracając zębom naturalny jasny kolor. Piaskowaniem nie da się usunąć kamienia nazębnego!

Po oczyszczeniu zębów od kamienia i osadu wykonuje się polerowanie powierzchni zębowych przy pomocy specjalnych past. Po zabiegu zęby są idealnie gładkie, co zapobiega ponownemu odłożeniu płytki nazębnej.

Na koniec procedury wykonuje się fluoryzację – pokrycie zębów preparatem z fluorem by je wzmocnić, zapobiec rozwoju próchnicy i zmniejszyć nadwrażliwość pozabiegową.

Czy wszyscy potrzebują profesjonalną higienizację?

Każdy lekarz-dentysta zaleca swoim pacjentom profesjonalne oczyszczanie zębów minimum 2 razy w roku. Niektórzy potrzebują wykonanie tej procedury częściej. Profesjonalna higienizacja nie tylko pozbawia kamienia i osadu, a i jest doskonałą profilaktyką chorób jamy ustnej. Bez profesjonalnej higienizacji nie obejdą się posiadacze implantów, aparatów ortodontycznych oraz odbudów protetycznych: licówek, koron, mostów. Odbudowy protetyczne i zęby z aparatem ortodontycznym potrzebują specjalnej higieny. Higienizacja jest zalecana przed wybielaniem zębów oraz rozpoczęciem leczenia stomatologicznego. Leczenie będzie bardziej efektywne, a diagnostyka dokładniejsza.


Jeżeli poczytać opinie pacjentów w internecie na temat profesjonalnej higienizacji, łatwo można się przekonać że nie dla każdego była korzystna. Nadwrażliwość zębów, pęknięcia szkliwa, zapalenia dziąseł i utrata wypełnienia – niepełna lista powikłań, które miały miejsce. Przyczyną tych powikłań jest nie sam zabieg higienizacji, a nieprofesjonalne jego wykonanie. Higienizacja nie jest panaceum na wszystko. Częstotliwość i rodzaj zabiegu określa indywidualnie lekarz po dokładnym badaniu. Także lepiej jest znaleźć dobry gabinet stomatologiczny i lekarza niż w ogóle rezygnować z zabiegu. Podczas wyboru miejsca należy zwrócić uwagę na sprzęt gabinetu oraz profesjonalizm lekarza. Cena zabiegu w dużej mierze jest od tego uzależniona.