środa, 28 września 2016

Ortodoncja. Nieznajoma i niezrozumiała

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

1. Zaczniemy od tego, że nierówne zęby i nieprawidłowy zgryz nie jest jedynie kwestią estetyki.
Układ stomatognatyczny działa całościowo i posiada wiele bezpośrednich i zwrotnych połączeń. Inaczej mówiąc, od położenia zębów zależy normalna praca mięśni żwaczy i stawów skroniowo-żuchwowych. W przypadku nieprawidłowego położenia zębów i ich wzajemnego stosunku wcześniej czy później obowiązkowo to objawi się problemami ze strony stawów lub mięśni żucia.

2. Jak każda choroba nieprawidłowy zgryz ma swoje przyczyny. Złe nawyki, przedwczesna utrata zębów, nieuzupełnienie braków zębowych, atypowe położenie zębów mądrości, problemy ze wzrostem kości szczęk, urazy i patologia tkanek miękkich jamy ustnej - wszystko to prowadzi do zaburzeń zgryzu, czasem bardzo nasilonych. Zadaniem lekarza jest nie tylko "naprawić zgryz", ale i ustalić przyczynę zaburzenia i rozpocząć działania dla jej likwidacji.

3. Jak każda choroba nieprawidłowy zgryz ma swoje skutki. Często dochodzi do stanów zapalnych oraz dolegliwości bólowych ze strony stawów i mięśni układu stomatognatycznego. Oprócz tego stłoczone zęby ciężko jest doczyścić, przy nich aktywnie gromadzi się płytka nazębna i powoduje próchnicę i choroby przyzębia. Prosty zgryz wpływa na nasilone starcie patologiczne zębów i może być przyczyną bruksizmu lub ukruszenia się szkliwa. Szerokie szpary międzyzębowe powodują ciągłe uszkodzenie brodawek międzyzębowych i prowadzą do chorób przyzębia. Dlatego póki problem dotyczy tylko zgryzu, jest go łatwo naprawić. W przypadku gdy z jednego problemu mamy wiele innych - naprawić je wszystkie w tym samym czasie jest ciężko.

W jakim wieku najlepiej rozpocząć leczeni ortodontyczne?

W każdym. Współczesna ortodoncja jest w stanie pomóc poprawić zgryz w każdym wieku. Dlatego gdy problem jest rozpoznany najlepiej rozpocząć działania. Wstrzymywać rozpoczęcie leczenia - to znaczy pogarszać sytuację i czekać na powikłania, czyli wydłużać czas leczenia oraz zwiększać koszta.

Co należy zrobić przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego?

1. Skonsultować się z ortodontą. Po konsultacji wspólnie z lekarzem ustalić plan badania, leczenia oraz omówić orientacyjny czas leczenia. Plan powinien być maksymalnie zrozumiały dla Pacjenta. Ważne by wiedzieć, że po badaniu plan leczenia możliwie ulegnie korekcie, także możliwa jest zmiana terminów leczenia.
2. Sanacja jamy ustnej. Zęby, które powinny zostać wyleczone, należy wyleczyć. Zęby, które należy usunąć, lepiej usunąć przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego (NIE mówię o usunięciu zębów ze wskazań ortodontycznych).
3. Oddzielne pytanie - zęby mądrości. Większość lekarzy zaleca ekstrakcję przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.
4. Profesjonalna higienizacja jamy ustnej oraz nauka prawidłowej i skutecznej higieny w domu. Higiena jamy ustnej ma kluczowe znaczenie, jeśli nie chcemy po zdjęciu aparatu ortodontycznego długo i nudnie leczyć zęby.