środa, 14 września 2016

Podcinanie wędzidełka języka. Kiedy? Dlaczego? Jak?

Dzisiejszym tematem jest korekta wędzidełka języka. Temat ten budzi wiele pytań. W danym artykule postaram się przybliżyć informacje o wędzidełku języka oraz wskazaniach do chirurgicznej korekty wędzidełka.


Dlaczego?

Wskazania do chirurgicznej plastyki wędzidełka języka są następujące:

1. Problemu podczas karmienia piersią, a raczej ze ssaniem - z powodu ograniczonego ruchu języka niemowlę nie może prawidłowe uchwycić brodawkę piersiową, z tego powodu przyjmuje niewystarczającą ilość pokarmu, źle przybiera na wadze. Maluszków z takim problemem diagnozują już na porodówce i w razie konieczności neonatolog delikatnie podcina wędzidełko nożyczkami. Czasem maluszki są kierowani do chirurga stomatologicznego, który wykonuje ten sam zabieg.

2. Trudności z wymową niektórych dźwięków. Zwykle diagnozuje logopeda u dzieci  w wieku przedszkolnym. Ograniczony ruch języka powoduje nieprawidłową wymowę dźwięków przez dziecko. Z czasem nieprawidłowa wymowa staje się nawykiem i mamy do czynienia z seplenieniem i reraniem.

3. Wskazania ortodontyczne. Krótkie wędzidełko języka hamuje wzrost żuchwy, może być przyczyną pochylenia do wewnątrz przednich zębów. Dodatkowo zwiększona ruchliwość tkanek miękkich w okolicy podjęzykowej i krótkie wędzidełka języka bardzo utrudniają użytkowanie aparatów ortodontycznych i przeszkadzają w sukcesywnym leczeniu ortodontycznym.

4. Wskazania periodontologiczne. Krótkie wędzidełko języka może być przyczyną recesji dziąsłowych.

Na tym etapie warto wspomnieć o profilaktyce - najtańszym i najbardziej prawidłowym kierunku we współczesnej medycynie i ochronie zdrowia. Zabieg korekty wędzidełka języka, nawet w celach profilaktycznych, chroni Pacjenta przed chorobami przyzębia, w pewnym stopniu przed nadwrażliwością zębów, odsłonięciem szyjek zębowych i kamieniem poddziąsłowym. Pacjent, u którego przeprowadzono w odpowiednim czasie (czytaj w dzieciństwie) korektę wędzidełka, nie będzie wiedział czym są recesje dziąsłowe i ile kosztuje zabieg ich pokrycia.

5. Przygotowanie przed leczeniem protetycznym. Po pierwsze to dotyczy protez ruchomych, czyli takich które nie są zamocowane w jamie ustnej na stałe - z powodu nadmiernej ruchu tkanek okolicy podjęzykowej dochodzi do zrzucania ruchomej protezy dolnej podczas żucia lub mówienia. W przypadku implantów każdy problem tkanek miękkich może doprowadzić do periimplantitis, czyli zapalenia tkanek wokół implantu, recesji dziąsła i utraty implantu.

6. Wskazania intymne. Ostatnio coraz więcej młodych ludzi zwraca się z prośbą o korektę wędzidełka języka - po zabiegu język ma większy zakres ruchu i mniej się męczy, na przykład podczas pocałunków. A czego nie zrobisz dla ukochanej osoby? :)

Kiedy?

W przypadku problemów z karmieniem piersią, delikatnie podciąć wędzidełko należy jak najszybciej. Najlepsza opcja - neonatolog na porodówce. Jeżeli nie ma neonatologa, można zwrócić się do dentysty. Często po takim zabiegu konieczna jest korekta w wieku bardziej dojrzałym, gdyż włókna wędzidełka mogą odrosnąć.

Najlepiej przeprowadzić zabieg w okresie od urodzenia do 1-1,5 miesiąca. U dzieci starszych samo podcięcie wędzidełka traci sens - po pierwsze w ciągu miesiąca one dostosowują się do piersi mamy i inaczej ssać nie będą. Po drugie wędzidełko staje się masywniejsze i bardziej wrażliwe - nie da się przeprowadzić zabiegu bez znieczulenia.

Jeśli w wieku 6 miesięcy pediatra stwierdzi, że wędzidełko jest krótkie, dentysta na tym etapie nie jest w stanie pomóc. Trzeba poczekać aż dziecko podrośnie i wtedy skonsultować z lekarzem.
Najlepszy wiek do zabiegu podcięcia wędzidełka języka ustalić ciężko. Określam ten okres od momentu, gdy dziecko już wszystko rozumie i potrafi samodzielnie spokojnie siedzieć na fotelu dentystycznym, do nieskończoności.
Będąc pod opieką dentysty od czasu pojawienia się pierwszych ząbków i zgłaszając się na regularne wizyty kontrolne co 3-4 miesiące, lekarz wybierze odpowiedni czas by przeprowadzić zabieg.

Jak?

Korektę wędzidełka języka przeprowadza lekarz-dentysta chirurgicznie lub laserowo w znieczuleniu miejscowym. Po laserowym zabiegu często nie ma potrzeby nakładania szwów, a gojenie jest szybsze i mniej bolesne.
Sam zabieg nie rozwiązuje problemu. Po zabiegu należy ćwiczyć język, "rozciągać' go pod okiem logopedy, robić masaże. Wymienione działania zapobiegają powstaniu blizny oraz odrośnięciu włókiem wędzidełka.