środa, 21 października 2015

Zęby mądrości: co z nimi robić?

zęby mądrości

Lekarze-specjaliści każdej dziedziny powiedzą, że organizm człowieka nie posiada żadnego zbędnego detalu. Zęby mądrości nie są wyjątkiem. Dawno-dawno temu (tysiące lat wstecz) te zęby, “ósemki”, były obecne w szczękach każdego z naszych przodków. Ewolucja szła do przodu, warunki życia stawały się coraz lepsze, a jedzenie coraz miększe i przyjemniejsze dla zębów. Pod wpływem wyżej wymienionych czynników ostatnie zęby trzonowe utraciły swoją funkcję i przestały się wyrzynać, a 15% ludzkości w ogóle nie posiada zawiązki zębów mądrości. Większość z nas pozazdrości tym szczęściarzom, gdyż przyjęło się, że zęby mądrości to są zęby problemowe, i słusznie. “Ósemki” mają to do siebie, że wyrzynają się z dolegliwościami bólowymi, nie do końca, krzywo, w przypadku próchnicy jest utrudniony dostęp przy leczeniu. Lecz zdrowe zęby mądrości nie są zbędne! Stanowią swojego rodzaju “rezerwę”, chociaż i nie uczestniczą w procesie żucia, są w stanie powstrzymać rozchwiane zęby sąsiednie, również mogą posłużyć filarem dla odbudowy protetycznej w przyszłości.
Nie należą do rzadkości przypadki, gdy zęby mądrości wyrzynają się bez dolegliwości i komplikacji, wtedy należy zadbać o ich zdrowie. By zachować “ósemki” zaleca się dokładne ich czyszczenie za pomocą szczoteczki, końcówka której ma wystające włoski nad głównym włosiem. Czasem trzeba zaaplikować preparat remineralizujący lub uszczelnić bruzdy lakiem, te środki chronią zęby przed bakteriami.
Usuwamy bez żalu!
Jeśli zęby mądrości sprawiają kłopoty, z reguły należy je usunąć. W każdym bądź razie trzeba odwiedzić dentystę jak tylko “ósemki” dały o sobie znać. Lekarz oceni czy ząb rośnie prawidłowo, dlatego że może on rosnąć krzywo z powodu braku miejsca, przesuwać zęby sąsiednie, a także może uszkodzić dziąsło i błonę śluzową i być przyczyną torbieli. Czasem nieprawidłowo umieszczony “mądry ząb” wpływa nie tylko na “sąsiadów”, a i na cały łuk zębowy, powodując przesuwanie się zębów i stłoczenia. Oznacza to, że ortodonta obowiązkowo zwróci uwagę na ten problem i zaleci ekstrakcję przed założeniem aparatu ortodontycznego lub po jego zdjęciu.
Ze względu na swoje “końcowe” położenie “ósemki” często są atakowane przez próchnicę, która może zainfekować inne zęby ze względu na ciasne przyleganie jednego do drugiego. Oprócz tego duże niebezpieczeństwo mają nie do końca wyrżnięte zęby mądrości. Wtedy występuje inne powikłanie - zapalenie tkanek miękkich wokół zęba. Niewyrżnięte “ósemki” - to takie czarne konie, które mogą uszkodzić korzenie zębów sąsiednich. Takie oto podstępności czasem przedstawia faza przejściowa ewolucji ludzkości.
Usunięcie zęba mądrości ma mało przyjemności, ale często jest to jedyna możliwość pozbawienia się niepotrzebnej i bolesnej “mądrości”. Składa się z kilku etapów: lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta, wykonuje zdjęcie rentgenowskie i przystępuje bezpośrednio do ekstrakcji. Zwykle zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, w szczególnych skomplikowanych przypadkach w znieczuleniu ogólnym.
By zapobiec powikłaniom po usunięciu zęba mądrości pacjent powinien obowiązkowo przestrzegać zaleceń lekarza.
Niepokoić się o zdrowie swoich zębów mądrości przed czasem nie warto, ale trzeba być czujnym: nie zapominać o “ósemkach” podczas szczotkowania, przy każdym dyskomforcie zwrócić się do specjalisty i w żadnym wypadku nie zwlekać z usunięciem jeżeli lekarz zakwalifikuje ząb do ekstrakcji.