środa, 3 sierpnia 2016

Ból zębów u dzieci

Jedni rodzice oczekują od swoich dzieci sukcesów w nauce, inni – osiągnięć sportowych, a trzeci – wybitnych wyników w sztukach pięknych, ale wszyscy bez wyjątku marzą by dziecko było zdrowe, piękne i szczęśliwe. Problemy zębowe mogą łatwo przekreślić wszystkie trzy punkty. Dlatego ważne by mama i tata zwracali zwiększoną uwaga na stan jamy ustnej swoich pociech i regularnie odwiedzali dentystę.

Od próchnicy nie uciekniesz

Ból zęba u dziecka na żal nie należy do rzadkości. Często trudności z zębami maluszki mają od urodzenia: przebyte w pierwszym trymestrze ciąży choroby mamy mają wpływ na rozwój zawiązków zębów u dziecka. Lecz i w normalnej sytuacji wszytsko nie jest takie łatwe. Z powodu specyficznej budowy zęby mleczne są podatne na próchnicę: mało tego, że jeden ząb może mieć kilka ubytków, choroba łatwo rozprzestrzenia się na „sąsiadów”.

Infekcja rozprzestrzenia się co raz głębiej, zaczynają się powikłania – zapalenie nerwu, ropny stan zapalny przy korzeniach. Pierwsze stałe zęby trzonowe, które wyrzynają się w wieku 5-7 lat również są bardzo problematyczne. Powierzchnie żujące tych zębów mają bardzo głębokie bruzdy – szczeliny w szkliwie, bakterie w tych miejscach czują się znakomicie komfortowe i intensywnie namnażają się.

Dodatkowe trudności

Pogarsza stan zębów u dzieci ulubione menu małych łakomczuchów. Dzieciom ciężko jest odmówić dżemu, ciastek i czekolady. Wśród osób dorosłych jest niemało wielbicieli słodkości, ale to dzieci lubią długo trzymać za policzkiem lizaki czy żuć krówki i mamby – w tym przypadku ich jama ustna cały czas jest napełniona roztworem cukru.

Higiena zębów mlecznych w większości przypadków również cierpi. Kto z dzieci lubi myć zęby? Często rodzice przekazują swoje nastawienie dzieciakom – mycie zębów jest nudne, długie i nieprzyjemne. Oprócz tego maluchy samodzielnie nie są w stanie dobrze obsługiwać szczoteczkę do zębów i myją zęby nieskutecznie. O stosowaniu u dzieci nici dentystycznej oraz płukanek słyszeli pojedyncze osoby.

Jak zapobiegać?

Czasem osoba dorosła może uniknąć problemów zauważywszy pierwsze objawy próchnicy: zmiana koloru szkliwa oraz nadwrażliwość zęba. U dzieci jest inaczej. Ubytki próchnicowe u maluchów rozwijają się bezboleśnie, więc jeśli pojawił się silny ból zęba można podejrzewać zapalenie miazgi (nerwu) lub przyzębia. Oprócz tego gdy pojawia się ból dziecko nie zawsze potrafi wyjaśnić co go niepokoi.

Sytuacja bez wyjścia? Oczywiście że nie! Przepis jest jeden: bądź czujny.

  • Regularnie oglądaj zęby swojego dziecka: zaciemnienie szkliwa, dziwny kolor dziąsła, duża ilość płytki nazębnej powinny zaniepokoić.
  • Zwracaj uwagę co je synek lub córeczka. Dietę opierającą się na cukierkach i ciastkach wyeliminować. Zupełnie ograniczać słodycze nie warto, ale zmniejszyć spożycie warto i trzeba. Dodaj do menu więcej owoców i warzyw. W jaki sposób je dziecko również jest bardzo ważne. Jeżeli dziecko trzyma się za policzek, żuję na jedną stronę, odmawia jedzenia ulubionych dań, obowiązkowo postaraj się wyjaśnić przyczynę takiego zachowania.
  • Zwracaj uwagę na regularność procedur higienicznych jamy ustnej. By proces był atrakcyjny dla malucha kupuj wygodne i kolorowe szczoteczki do zębów (nie zapominaj wymieniać co 3 miesiące) i „smaczne” i bezpieczne pasty do zębów dostosowane do wieku dziecku.
  • Jeżeli obserwujesz, że dziecko zgrzyta zębami, obowiązkowo odwiedź lekarza. Jeżeli nie wdrożyć działanie na wczesnym stadium choroby, może ono przejść w ciężką postać i powodować nadwrażliwość zębów, próchnicę i jej powikłania.
  • Nie zapominaj o regularnych wizytach profilaktycznych u dentysty. Pierwszy raz zaprowadzić dziecko do dentysty należy nie później niż po pół roku od pojawienia się pierwszego ząbka, dalej terminarz wizyt lekarz ustala indywidualnie. Ogólna zasada: w gabinecie u dentysty nawet dzieci, które na nic się nie skarżą powinny pojawiać się nie rzadziej niż 3-4 razy do roku.
  • Zaprowadź dziecko do wykwalifikowanego specjalisty. Przyczyną tej wybiórczości jest nie tylko specyfika leczenia zębów mlecznych: od osoby pracującej z dziećmi przede wszystkim wymaga się posiadanie wiedzy z psychologii oraz umiejętności komunikacyjne z dziećmi. Wszystkie nasze obawy i fobie pochodzą z dzieciństwa, więc pozytywne nastawienie do dentysty na pewno przyda się w przyszłości.

Dentysta pomoże nie tylko dzieciom z chorymi zębami, zdrowym maluchom zaproponuje profesjonalną profilaktykę: profesjonalną higienizację, uszczelnienie bruzd, fluoryzację. Również nauczy rodziców i dzieci jak prawidłowo i skutecznie dbać o jamę ustną. Jak dobrze wykonywane są zalecenia, dentysta sprawdzi podczas kolejnej wizyty.

Mleczne zęby i tak wypadną...

Zadziwiająca rzecz: nie rzadko rodzice dostając informacje od lekarza dlaczego bolą zęby mleczne ich kochanego dzieciaka i otrzymując plan leczenia, nie idą do dentysty. Niby po co męczyć dziecko i, co tu ukrywać, po co wydawać pieniądze, jeżeli zęby i tak wypadną. Czy warto mówić, że pozycja jest w gruncie zła. Chory ząb – to źródło infekcji, co oznacza niebezpieczeństwo dla całego organizmu. Wysokie ryzyko nieprawidłowego rozwoju i infekcji zębów stałych, zawiązki których obecne pod zębami mlecznymi.

Rozległe zniszczenie terminowo nie leczonych zębów mlecznych jest wskazaniem do ekstrakcji. Obecność „dziury” w łuku zębowym prawdopodobnie spowoduje problemy zgryzu dziecka, przy czym nie tylko w dzieciństwie, a i w dorosłym wieku. Konieczne będzie najpierw noszenie wyjmowanych aparatów ortodontycznym, a w wieku 10-12 lat stałego aparatu. Brak zębów przednich powoduje zaburzenia wymowy dźwięków i potrzebna jest pomoc logopedy. Także leczenie zębów mlecznych jest konieczne!

Pamiętaj, że wizyta u dentysty z bólem zęba jest dużym stresem dla dzieci i rodziców. Takie sytuacje często wymagają leczenia w sedacji lub znieczuleniu ogólnym.