czwartek, 25 sierpnia 2016

Oddychanie przez usta wpływa na zdrowie zębów

Jama nosowa stanowi “bramę” gdzie tlen zaczyna swoją drogę do naszego organizmu. Niestety, nawet nieduże odchylenia, na przykład, zwykły katar mogą negatywnie wpłynąć na cały organizm, w tym być przyczyną negatywnych zmian w jamie ustnej. 

  •  Zwiększa się ryzyko próchnicy.
Oddychanie przez usta powoduje zaburzenia flory bakteryjnej jamy ustnej, która pomaga w samooczyszczaniu zębów. Wzrasta ryzyko rozwoju próchnicy. Dlatego dopóki dziecko nie nauczy się oddychać prawidłowo przez nos, próchnica, niestety, nadal będzie pojawiać się. Może to doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów mlecznych i szybkiego niszczenia się zębów stałych.  

  • Leczenie nieprawidłowości zgryzu nie daje pozytywnych wyników.
Podczas oddychania przez usta dochodzi do nieprawidłowego położenia żuchwy i pracy mięśni języka i warg. Dopóki pacjent oddycha przez usta, leczenie ortodontyczne jest nieskuteczne. Jeżeli zdecydowałeś się na to, tylko stracisz swój czas i pieniądze. Zaleca się rozpocząć rozwiązywać problemy oddychania i aspekty ortodontyczne w dzieciństwie. Najbardziej efektywne jest ortodontyczne leczenie po kompleksowym badaniu specjalistów: stomatologa dziecięcego, ortodonty, laryngologa, osteopaty, specjalisty miofunkcjonalnej korekcji, logopedy i neurologa dziecięcego. Kompleksowa profilaktyka pozwoli zachować zdrowie waszego dziecka.

Ważne jest by zrozumieć że dziecko to nie osoba dorosła niskiego wzrostu. Jest to rosnący organizm, który codziennie zmienia się. Mówiąc obrazowo, jest to “plastelina”, której należy w odpowiednim czasie nadać “prawidłowy kształt”, by uniknąć wielu kłopotów w wieku dorosłym. Dlatego nie zaleca się odkładać kompleksową diagnostykę i leczenie na później.

Życzę dużo zdrowia!