środa, 13 marca 2019

Szóstki stałe - recepta na zdrowe zęby

Lakowanie zębów - to skuteczna profilaktyka próchnicy. Pod warunkiem, że zabieg jest zrobiony dobrze i w odpowiednim czasie.

Szóstki (pierwsze trzonowe zęby stałe) wyrzynają się w wieku 5-7 lat z tyłu za zębami mlecznymi. W odróżnieniu od mleczaków, który przebijają się przez dziąsło całą powierzchnią żującą, z szóstek dziąsło "spełza" do tyłu i powoli pokazują się w buzi. Jest to dodatkowe utrudnienie podczas szczotkowania - duże zęby w małej buzi położone są bardzo daleko. Zwykła szczoteczka albo wywołuje odruch wymiotny u dziecka przy próbie doczyszczenia szóstek, albo niedoczyszcza ząb. Doskonale wiemy, że niedoczyszczone zęby są bardzo narażone na próchnicę.

Lakowanie można przeprowadzić dopiero wtedy gdy pokaże się nad dziąsłem cała powierzchnia żująca zęba stałego. Ale mogą minąć miesiące póki ząb pokaże się całkowicie.

Plan działań na okres wyrzynania się szóstek jest następujący:

  • szczotkują szóstki dzieciom RODZICE mała szczoteczką jednopęczkową - taka szczoteczka ma wygodną małą główkę, kształt stożka i długą rączkę, czyli dotrzemy do zęba bez problemu, skutecznie usuniemy płytkę bakteryjną i bez nieprzyjemnych odczuć u dziecka
  • mleczaki BEZ próchnicy w okresie wyrzynania się zębów stałych - zęby stałe “dojrzewają” w jamie ustnej przez 1.5 - 2 lata. W przypadku gdy zęby mleczne mają próchnicę, bakterie próchnicowe szybko atakują zęby stałe i czasem dochodzi do takiej sytuacji gdy stały ząb jeszcze nie pokazał się całkowicie, a już ma ogromną dziurę i kwalifikuję się do leczenia kanałowego i odbudowy protetycznej (onlay lub korona) lub ekstrakcji.
  • mineralizacja zębów stałych - w trakcie wyrzynania się zębów stałych dentystę odwiedza się co miesiąc - kontroluje się stan szóstek i przeprowadzą się ich lakierowanie. W swojej praktyce stosuję preparat Tiefenfluoride Junior i przeprowadzam dogłębną fluoryzację kontaktową szóstek. Dzięki temu zęby stałe dojrzewają szybciej, są mocno zmineralizowane i odporne na działanie bakterii próchnicowych. Zęby, które mają głębokie wąskie bruzdy z reguły dodatkowo zabezpieczam lakiem, a zęby z płytkimi bruzdami - obserwuje.