poniedziałek, 6 lipca 2020

Czarny osad na zębach mlecznych.

Czarny osad (ang. Black Stains - BS) - to rodzaj zewnętrznego przebarwienia zębów, które zwykle tworzy ciemną linię w pobliżu brzegu dziąseł. Według międzynarodowych danych statystycznych częstość występowania BS wynosi od 2,4% do 18%. 

Etiologia powstawania czarnego osadu jest złożona i nie do końca wyjaśniona. Wiadomo, że za czarne zabarwienie osadu są odpowiedzialne związki żelaza/miedzi i siarki i bakterie Actinomyces spp., które dominują mikroflorę BS.

W porównaniu do niezabarwionej płytki nazębnej BS zawiera mniej bakterii próchnicowych i ma niższy potencjał próchnicotwórczy. Ślina u pacjentów z BS ma wyższe stężenie wapnia i wyższą zdolność buforową. Przypuszcza się, że korzystne parametry śliny i niekariogenna płytka bakteryjna są odpowiedzialne za niższe występowanie próchnicy u osób z BS.

Nawyki żywieniowe i suplementacja żelaza mogą przyczynić się do powstawania czarnego osadu. Rozwojowi BS sprzyja spożywanie warzyw i owoców, a także, produktów mlecznych, jajek i sosu sojowego. Picie wody z kranu zamiast butelkowanej wody mineralnej lub źródlanej może również wpływać na powstanie BS.

Suplementacja żelaza podczas ciąży i w dzieciństwie także mają wpływ na powstanie oraz intensywność czarnego osadu. By zmniejszyć barwiące szkliwo działanie preparatów żelaza, można je rozcieńczać w łyżeczce soku pomarańczowego. Krople będą rozcieńczone i mniej preparatu zostanie na powierzchniach zębów, a witamina C dodatkowo spowoduje wzrost wchłaniania żelaza.

Czasem czarny osad pojawia się po antybiotykoterapii. Istnieją sprzeczne dane dotyczące wpływu higieny jamy ustnej na powstawanie czarnego osadu. 

Oczyszczenie zębów od czarnego osadu odbywa się w gabinecie stomatologicznym przez lekarza-dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Jest to całkowicie bezbolesny zabieg. Zęby są czyszczone i polerowane przy pomocy specjalnych szczoteczek i past, a następnie są wzmacniane preparatami do regeneracji szkliwa.