środa, 23 stycznia 2019

Zapalenie jamy ustnej


Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej - bardzo często występuje u dzieci! Taka nieprzyjemność może zdarzyć się w każdym wieku.

Przyczyny zapalenia jamy ustnej są bardzo różne. Zapalenie mogą wywołać i wirusy, i bakterie, i grzyby. Oczywiście objawy w przebiegu każdego zakażenia są inne - zależą od rodzaju infekcji i ciężkości przebiegu.

Jakie są objawy zapalenia jamy ustnej?


Duża ilość malutkich pęcherzyków, które pękają i odsłaniają bolesną czerwoną erozyjną powierzchnię. Ten objaw występuje podczas opryszczkowego zapalenia jamy ustnej. Ciężkie zapalenie dziąseł, które stają się wyraźne czerwone i opuchnięte, nadżerki, powiększone i bolesne węzły chłonne (na głowie, szyi, podjęzykowe), gorączka, ogólne osłabienie. To są objawy ciężkiego przebiegu opryszczkowego zapalenia jamy ustnej. Czasem potrzebna jest hospitalizacja.

Bardzo bolesne nadżerki owalnego kształtu charakterystyczne są dla aftowego zapalenia jamy ustnej.

Plamy o nierównym obrzeżu z białym nalotem, który łatwo jest usunąć i odsłania się krwawiąca powierzchnia świadczą o zakażeniu grzybiczym (pleśniawki).

Oczywiście, określić rodzaj, zaawansowanie, przyczynę zakażenia może tylko lekarz. Nie zapomnij - ostre zapalenie jamy ustnej może przejść w przewlekłe, czasem przebiega bardzo ciężko.

Czy to zapalenie jamy ustnej?


Nierzadko inne schorzenia które wymagają zupełnie innego leczenia są mylone z zapaleniem jamy ustnej - na przykład rozwijający się ropień na dziąśle obok chorego zęba lub przewlekłe uszkodzenie śluzówki związane z ciągłym przygryzaniem itd. Dlatego obowiązkowo należy pokazać dziecko lekarzowi!

Co można zrobić w domu?


Preparaty i leki ustali lekarz. Przed wizytą u lekarza można delikatnie przemywać jamę ustną dziecka gazikiem nasączonym naparem z rumianku lub czarną herbatą po każdym posiłku i przed snem. Starsze dziecko może samodzielnie dokładnie płukać usta tym samym środkiem. Można zastosować spray, np. Tantum Verde. Uważnie przeczytaj instrukcję i dawkowanie! Po rozpyleniu sprayu przez 20 minut dziecko nie pije i nie je.

Czego robić nie wolno?


Nie można stosować preparaty na bazie alkoholu, woda utleniona może poparzyć śluzówkę. Miód bardzo lubiany przez babcie, również nie jest zalecany - jest dobrą pożywką dla patogennej mikroflory.

Jaka dieta?


Przy wystąpieniu objawów zapalenia jamy ustnej należy skorygować dietę i proponować dziecku maksymalnie neutralne jedzenie i picie. Co to oznacza? Jedzenie komfortowej konsystencji, temperatury i składu chemicznego. Podczas infekcji w jamie ustnej wszystko szczypie, drapie, boli. Dlatego dziecko nie może spożywać ostre, kwaśne, gorące i bardzo suche pokarmy.
Można: kisiel, jogurt, kasza i puree. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje dużo płynów. Nawet jeżeli nie chce pić, trzeba proponować z łyżeczki wodę, herbatę, kisiel lub kompot, szczególnie jeżeli ma gorączkę.

Jak leczy się zapalenie jamy ustnej w gabinecie?


Oczywiście, lekarz przepisze niezbędne preparaty i leki. Lepiej, jeśli to będzie dziecięcy stomatolog, który orientuje się w diagnostyce i współczesnym farmakologicznym podejściu do leczenia.

Lekarz ustali działanie przeciwbólowe - szczególnie istotne dla małych dzieci, ponieważ mogą odmawiać jedzenia i picia. Błonę śluzową jamy ustnej potraktuje preparatem, który działa przyczynowo (przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, antyseptycznie). Zaleci środki przyspieszające gojenie błony śluzowej. Bardzo pomocne są serie zabiegów laserowych: fotoaktywna dezynfekcja i biostymulacja.