środa, 31 stycznia 2018

10 ważnych pytań do dziecięcego stomatologa


1. U dziecka 7 lat pomiędzy wyrzynającymi się górnymi jedynkami jest szpara. Pamiętam, że mi w dzieciństwie nitką związywano zęby by rosły obok siebie. Czy można tak robić?

Wiek 7 lat nie jest odpowiedni dla oceny czy szparę pomiędzy środkowymi górnymi zębami trzeba korygować. Szczęka dziecka rośnie i pojawia się miejsce dla dużych stałych zębów. Konieczność korekty można ocenić po wyrżnięciu kłów, czyli z reguły w wieku 12-13 lat.

2. Kiedy i jak można leczyć zęby kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Czy można zastosować znieczulenie i jakie?

Najlepiej przeprowadzić leczenie przed ciążą. Ale i w trakcie ciąży można się leczyć. Najbezpieczniejszym okresem jest drugi trymestr ciąży. Znieczulenie w ciąży i w czasie karmienia piersią stosować można. Nowoczesne środki znieczulające są bezpieczne dla dziecka.

3. Proszę opowiedzieć o pastach dla dzieci. Którą wybrać dla dziecka w wieku 6-8 lat?

W wieku 6-8 lat pojawiają się pierwsze stałe zęby, które potrzebują troski, gdyż aktywnie dojrzewają jak pojawią się w jamie ustnej. Ważne jest by wspierać ich dojrzewanie poprzez dostarczenie składników mineralnych. Zawartość fluoru w paście powinna być 1000-1450 ppm. Dobrze, gdy pasta zawiera dodatkowe składniki, które przeciwdziałają rozwojowi bakterii lub rozkładają płytkę, np. laktoferyna, cynk, ksylitol. To są m.in. pasty ROCS, Baby Brush, Biorepair, Elmex, Elgydium.
Lecz żadna pasta nie oczyści dobrze zęby bez prawidłowej techniki szczotkowania. Na rynku dostępne są specjalne środki do wybarwiania płytki nazębnej, które pomogą ocenić jakość szczotkowania zębów, np. firm Curaprox i Miradent.

4. Którą wybrać szczoteczkę do zębów 6-latka? Czy można używać płukanki dla dorosłych?

Szczoteczka może być ultradźwiękowa lub manualna. Dobre firmy to m.in. Curaprox, ROCS, Elgydium, Brush Baby.

Płukanki dla dorosłych mogą zawierać alkohol, antyseptyki lub wysoką dawkę fluoru. Dlatego możliwość ich zastosowania należy omawiać w kontekście konkretnego produktu.

5. Kiedy podcina się wędzidełko wargi górnej? Dlaczego to się robi i jakie są skutki nie zrobienia korekty? Jakie powikłania możliwe po zabiegu?

Obecnie lekarze mocno ograniczyli wskazania do plastyki wędzidełek. Jeżeli po wyrżnięciu się kłów nie zamknęła się szpara pomiędzy środkowymi zębami górnymi, obecne jest bardzo krótkie wędzidełko, które penetruje brodawkę międzyzębową, dodatni “pull-syndrom” - ryzyko recesji dziąsłowych i szpara między zębami nie odpowiada estetycznie, wtedy przeprowadza się plastykę wędzidełka.

6. W jakim wieku (ilość zębów) należy zacząć szczotkowanie zębów?

Od momentu pojawienia się pierwszego zęba. Ważne by dziecko przyzwyczaiło się do regularnego czyszczenia zębów.

7. Jak dbać o pierwsze zęby? Czy potrzebna jest pasta? Czy można dziecku w wieku do 3 lat szczotkować zęby elektryczną szczoteczką?

Pasty dla dzieci w wieku 0-3 lat można połykać, są całkowicie bezpieczne i śmiało można je używać. Należy zwrócić uwagę na okres ważności pasty po otwarciu tubki. Zwykle to jest 3 miesiące. Szczotkowanie zębów u dziecka do wieku 6 lat przeprowadza i nadzoruje osoba dorosła. Zęby należy oczyszczać wymiatającymi ruchami od dziąsła 4-5 ruchów.

Szczoteczkę elektryczną i soniczną można stosować u dzieci, ale ona wymaga specjalnej techniki szczotkowania. Instruktaż szczotkowania przeprowadzi higienistka stomatologiczna lub dentysta.

8. Czy konieczna jest profesjonalna ultradźwiękowa higienizacja u dzieci, i co najważniejsze - jest bezpieczna? Moje dziecko (7 lat) już 2 razy miało higienizację - i dużo złogów po pół roku. Możliwe że profesjonalne czyszczenie uszkadza szkliwo i kamień odkłada się szybciej?

Ultradźwięki stosuje się by usunąć twarde złogi nazębne - kamień. Często kamień nazębny odkłada się w okolicy dolnych zębów siecznych. Profesjonalne czyszczenie jest bezpieczne dla szkliwa pod warunkiem prawidłowej techniki i dobrych jakościowo instrumentów. Po czyszczeniu ultradźwiękami zęby należy dokładnie wypolerować. Szybkie odkładanie się złogów nazębnych może być związane z obecnością dużej ilości prostych węglowodanów w diecie i niedokładnym czyszczeniem.

9. Czy pomaga fluoryzacja gdy jest dziurka w zębie? Jakie witaminy są potrzebne dla zębów?

Fluoryzacja działa przeciwpróchnicowo, ale gdy jest obecny ubytek fluoryzacja nie pomoże.
Zęby z “dziurkami” wymagają leczenia - usunięcia chorych tkanek i odbudowy wypełnieniem. Witaminy nie działają skutecznie przeciwpróchnicowo. W diecie należy maksymalnie ograniczyć spożycie produktów i napojów zawierających cukier. Domowa higiena odgrywa bardzo ważną rolę. Należy szczotkować zęby minimum 2 razy dziennie. Profesjonalną higienizację należy przeprowadzać raz na 3-6 miesięcy.

10. Dziecko ma 1,3 lata i tylko 3 zęby. Resztę można wyczuć przez dziąsła, ale nie wyrzynają się. Czy trzeba coś robić?

Wyrzynanie się zębów - to fizjologiczny proces, który ma różne terminy. Może opóźniać się przy niedoborze witaminy D. Jeżeli są wątpliwości, można skonsultować się z pediatrą i zrobić badania poziomu witaminy D. Przy niedoborze pediatra zaleci suplementację. Jeżeli wszystko w normie, nie ma przyczyn by niepokoić się.