środa, 13 grudnia 2017

Wszystko o lapisowaniu zębów u dzieci w pytaniach i odpowiedziach

Lapisowanie zębów dzieciom do tej pory jest szeroko stosowane. Niestety, nadal często trafiają do mnie dzieci w zębami po lapisowaniu. Rodzice tych maluszków mieli nadzieję że ta metoda będzie skuteczna, ale na próżno - lapisowanie nie uratowało zęby przed próchnicą.
Jestem przekonana, że lapisowanie zębów nie ma sensu. Jest to bezużyteczny zabieg! Dla leczenia wszystkich rodzajów próchnicy (i początkowej, i zaawansowanej) w nowoczesnych gabinetach stosuje się inne metody - bezpieczne i skuteczne.

Czym jest lapisowanie zębów mlecznych? 

Zabieg lapisowania zębów mlecznych przebiega następująco: na oczyszczoną powierzchnię zęba lekarz przy pomocy pędzelka nanosi roztwór azotanu srebra i zostawia go na kilka minut. Na zębach powstaje powłoka, która powinna zatrzymać rozwój próchnicy, gdyż srebro ma właściwości antybakteryjne. Niestety, tak się nie dzieje. Zabieg lapisowania jest bezbolesny, ale nie chroni przed próchnicą. 

Czy zabieg jest skuteczny? Czy istnieją wskazania do lapisowania u dzieci? 

Roztwór srebra jest skuteczny tylko w początkowym stadium rozwoju próchnicy, na etapie plamy, kiedy bakterie próchnicowe jeszcze nie przedostały się głęboko pod szkliwo. Ale w tym przypadku w nowoczesnych gabinetach stosuje się inne metody: remineralizacja, ICON. Lekarz zaleci jak skorygować dietę (bardzo ważny czynnik w walce z próchnicą!), dopasuje środki do domowej higieny, pokaże jak skutecznie oczyszczać zęby. Jeżeli próchnica jest już w środku zęba, srebro ją nie zatrzyma, i ząb będzie dalej niszczyć się. Srebro nie odbudowuje szkliwo i nie leczy próchnicę, a działa tylko jako krótkoterminowy środek antyseptyczny. 

Jakie są wady metody i najbardziej nieprzyjemne konsekwencje? 

Po takim “leczeniu” zęby są czarne. I takie zostają aż do wymiany mlecznych zębów na stałe. Dzieci przestają uśmiechać się, gdyż na placu zabaw często dostają pytanie “Co masz z zębami?”. Ponieważ próchnica nigdzie nie znika, nadal się rozwija. Ale jest źle widoczna w skutek czarnej powierzchni zęba. Bakterie jak mieszkały pod warstwą “czarnego kamuflażu”, tak nadal i żyją i zarażają zęby sąsiednie. Jeżeli ubytek jest głęboki, roztwór srebra może poparzyć miazgę i wywołać ostry ból. W lepszym wypadku nerw bezobjawowo będzie rozkładać się w środku i niedługo na dziąśle powstanie ropień z przetoką. Zagrożony jest ząb stały, który nawet nie wyszedł, a jest w środku obok ropnia. 

Czy istnieją alternatywy lapisowaniu zębów mlecznych u dzieci? 

Tak! 

Remineralizacja. Jeżeli lekarz zdiagnozuje próchnicę na etapie plamy, to zaleci terapię remineralizującą - specjalne żele, które aplikuje się na zęby. 

Metoda ICON. Także skuteczne metoda w początkowym stadium próchnicy. Na zęby aplikuje się specjalny preparat o bardzo dobrych właściwościach penetrujących. 

UWAGA: próchnicę na etapie plamy rodzicom zauważyć jest ciężko, a dentyście - łatwo. Dlatego należy przychodzić na kontrolę co 3 miesiące. Wtedy można uchwycić próchnicę na początkowym etapie i wyleczyć nieinwazyjną metodą, bez borowania. Jeżeli próchnica jest w środku zęba, to jedyną metodą leczenia jest delikatne usunięcie chorych tkanek zęba wiertłem i odbudowa zęba materiałem do wypełnień. Jeżeli ząb jest bardzo mocno zniszczony, odbudować go można specjalną dziecięcą koroną. Ważne by otrzymać od lekarza zalecenia dietetyczne, instruktaż higieny, szczotkowania i domowej remineralizacji szkliwa. 

Jaki jest koszt lapisowania zębów u dziecka? 

Po wpisaniu do wyszukiwarki “lapisowanie zębów cena”, “ile kosztuje lapisowanie”, zobaczysz, że ta procedura jest niedroga. Ceny zaczynają się od 20-30 zł za ząb. Lecz nie przestanę powtarzać, że to są pieniądze wydane bezsensownie - próchnica nie zniknie, tylko schowa się pod czarną powłoką. Zaproponowano nam lapisowanie. Robić czy nie? Oczywiście, że nie! Jeżeli lekarz zaproponował lapisowanie, oznacza to że nie stosuje nowoczesne metody leczenia. Lepiej znaleźć inne miejsce, gdzie stosuje się bardziej nowoczesne, bezpieczne i skuteczne technologie.