Osobiście nie raz widziałam 3-latków, u których zęby są starte prawie o połowę.
Przyczyną starcia zębów jest nocne zgrzytanie, na które rodzice nie zwracają należnej uwagi.
Bruksizm może być dzienny i nocny. Dzienny prawie zawsze jest związany z agresją, stresem, silnym emocjonalnym napięciem, które powodują skurcz mięśni żwaczy. Nocny proces jest bardziej skomplikowany.
Przyczyny:
- Genetyka – nie najważniejszy faktor, ale trzeba wziąć pod uwagę.
- Stres. Jeżeli dziecko zestresowało się przed snem, może zgrzytać zębami w nocy.
- Nieprawidłowości zębowe i zgryzowe – częsta przyczyna.
- Nie należy karmić dziecko godzinę przed snem i tym bardziej bezpośrednio przed snem.
U niektórych dzieci zgrzytanie zębami mija samoistnie. Najczęściej już w 6-7 roku życia, gdy organizm i układ nerwowy dojrzewają i stają się bardziej odporne na stres. Oprócz genetyki, wpływ ma również płeć dziecka. U chłopaków bruksizm występuje częściej niż u dziewczynek.
Objawy bruksizmu u dzieci są różne: rano boli głowa lub szczęki; występuje ból lub szum uszu, bolą szyja i plecy. Pojawia się nerwowość, zawroty głowy. Bardzo często pojawia się problem ze snem: jedno dziecko ciągle jest śpiące, a drugie odwrotnie męczy się z bezsennością. U mniejszych dzieci – brak apetytu. Pomimo starcia zębów, niebezpieczne są zaburzenia zwarcia i choroby stawów skroniowo-żuchwowych. Wzrasta ryzyko próchnicy – bakterie szybciej atakują odsłoniętą zębinę; występuję nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło; napięcia mięśniowe. Pojawiają się zaburzenia nerwowe, problemy z pamięcią i koncentracją.
Ważne by zwracać uwagę jak dziecko śpi. Jeżeli dziecko zgrzyta nie dłużej niż 10 sekund, nie ma przyczyn by niepokoić się. Jeżeli zgrzyta często i długo, warto skonsultować się z lekarzem.
Istnieje wiele zdań jak leczyć bruksizm u dzieci.
- Nieprawidłowości zgryzowe lub inne nieprawidłowości stomatologiczne bezwzględnie trzeba konsultować z lekarzem i leczyć. Na przykład, założono dziecku wypełnienie i zęby nie domykają się, trzeba obowiązkowo dostosować wypełnienie do fizjologicznie prawidłowej wysokości i kształtu w gabinecie.
- Czasem organizmowi brakuje witamin grupy B, a także wapnia i magnezu.
- Chcesz by dziecko było zdrowe? Naucz się kontrolować swoje emocje. Jeżeli jest jakiś problem w przedszkolu/szkole, najpierw pomóż dziecku z problemem, a później połóż spać. Zmęczenie również prowadzi do napięć mięśniowych.
- Jeżeli lekarz zaleci, można stosować na noc szyny ochronne na zęby.
- Ciepłe okłady wieczorem na okolice mięśni żwaczy rozluźniają mięśnie, zmniejszają ból.
- Jeżeli napięte są nie tylko żwacze, a i mięśnie szyi i pleców, pomoże relaksująca kąpiel i masaż. Nie zaszkodzą i naturalne środki uspokajające, np. napar z rumianku.
Profilaktyka bruksizmu u dzieci.
- Kontrolować stan psychoemocjonalny dziecka.
- Ostatni posiłek o 20, sen przed 22.
- Zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały.
- Chrapanie – to powód do wizyty u lekarza.
- Twarde produkty w diecie, np. marchew, jabłko.
- Zdrowe zęby i kontrola rozwoju zgryzu.
Im wcześniej zajmiesz się tym problemem, tym mniej negatywnych skutków trzeba będzie likwidować w przyszłości.