środa, 25 maja 2016

Uratuj wybity ząb - natychmiast umieść go z powrotem w zębodole!

Jak postępować w sytuacjach gdy doszło do urazu zęba? Co zrobić gdy ząb został wybity? Reaguj szybko - istotny jest czas! 


Po-pierwsze, zachować spokój! Po-drugie, upewnić się czy wybity ząb jest zębem stałym. 

Mleczne zęby nie powinny być replantowane!

Następnie postępować według schematu:

1. uspokoić pacjenta

2. znaleźć ząb i podnieść go, dotykając korony (biała część zęba); unikać dotykania korzenia

3. jeśli ząb jest zanieczyszczony, należy opłukać go krótko (10 sekund) pod zimną bieżącą wodą i następnie wprowadzić do zębodołu. Trzeba zachęcić pacjenta/rodzica do replantacji zęba. Umieścić ząb w prawidłowej pozycji biorąc za wzór sąsiedni ząb. Należy zalecić zagryzienie zębów przez chusteczkę do nosa w celu utrzymania zęba w zębodole.

4. jeśli replantacja zęba nie jest możliwa, należy umieścić go w mleku lub roztworze soli fizjologicznej. Ząb można także przechowywać w jamie ustnej, trzymając go między zębami a policzkiem. 

NIE przechowywać ząb w wodzie, spirytusie lub na sucho!

5. należy niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego. Każda minuta jest ważna! Szanse na udaną replantację są wysokie w ciągu 60 minut, później bardzo mocno się obniżają.

Każdy dentysta potrafi okazać doraźną pomóc w przypadku wybicia zęba i udzieli potrzebnych informacji telefonicznie!

Szybkie umieszczenie zęba z powrotem w zębodole bardzo zwiększa jego szansę na przeżycie. Dentysta unieruchomi ząb na okres 2-4 tygodni za pomocą elastycznej szyny. Rozważy potrzebę podania antybiotyku oraz antytoksyny przeciwtężcowej.

Instrukcje dla pacjenta po wizycie: 

Miękkie pożywienie przez 2 tygodnie. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku miękką szczoteczką. Płukanie jamy ustnej roztworem chlorheksydyny (0,1%) dwa razy dziennie przez tydzień.

Najczęściej pourazowe uszkodzenia zębów stałych spowodowane upadkiem, a w następnej kolejności wypadkami komunikacyjnymi, aktami przemocy i uprawianiem sportu. Skutecznym zapobieganiem pourazowym uszkodzeniom zębów jest stosowanie ochraniaczy szczęk podczas uprawiania dyscyplin sportowych.

Poniżej umieszczam plakat - instrukcję postępowania w przypadku wybicia zęba. Zapisz go i podziel się ze znajomymi. Nigdy nie wiadomo komu może przytrafić się taki wypadek i w jakich okolicznościach. Reaguj szybko - istotny jest czas! 

Opracowano na podstawie: J.O. Andreasen "Pourazowe uszkodzenia zębów".